Hikvision Civil Body Video Camera - DS-MCC21D/32G/GPS/WIFI
Product code: UK-HIK-DS-MCC21D/32G/GPS/WIFI
Condition: New
Request A Quote
SSL Secure Payment
  • Supports 2.13 inch electronic ink screen, low power consumption, clear daytime display effect, and can manually configure electronic nameplate information.
  • Wear with the magnet or pin.
  • Supports Wi-Fi connection. Supports live view and control via the application of mobile phone.
  • Battery life for record is no less than 15 hours.
  • The 4G module is optional.
Datasheet
Specification
Camera
  • Image Sensor: 1/5 progressive scan CMOS"
  • Max. Recording Resolution: 1600 × 1200
Lens
  • Focal Length: 1.36 mm fixed lens
  • Aperture: F2.2
  • FOV: Horizontal FOV: 94°,Vertical FOV: 74°
Video
  • Video Compression: H.264, H.265
  • Video Format: PS, MP4
  • Main Stream: 30fps (1600*1200, 1280*960, 640*480)
Audio
  • Audio Compression for Video Recording: G722.1
  • Audio Bit Rate: 16 Kbps (G.722.1)
Screen
  • Screen Size: 2.13"
  • Resolution: 122 × 250
  • Screen Type: E-ink
Storage
  • RAM: 128MB
  • ROM: 32 GB by default
Wireless Network
  • Wi-Fi Protocol: 802.11b/g/n
  • Positioning Mode: GPS
  • Wi-Fi Frequency Band: 2.412 to 2.472 GHz
Network
  • Protocol: HTTPS, RTSP, NTP
  • API: ISAPI,SDK,ISUP 5.0
Interface
  • Indicator: 4 Indicator(s) for Charging/Working/Recording/Wifi/4G
  • Button: 4, (Power, Wi-Fi,SOS,Recording)
  • SIM Card: 1 Nano-SIM card(s)
  • USB: 1 Type-C USB 2.0 port(s)
General
  • Operating System: Linux
  • Power: 5 VDC, 2 A, max. 10 W
  • Dimensions: 70 mm × 52 mm × 21 mm (2.75" × 2.04" × 0.82")