IEI 15” High Performance Panel PC with 12th Gen Intel Core i9/i7/i5/i3 and Pentium Processor - PPC2-C15-ADL
Product code: UK-IEI-PPC2-C15-ADL
Condition: New
Request A Quote
SSL Secure Payment
High Performance Edge AI Heavy Industrial Panel PC
12th Gen Intel Core Processor Enhances CPU and Graphics Performance
The PPC2-C15-ADL is integrated with 12th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium processor (code name: Alder Lake-S) and Intel H610 chipset. Supporting up to 12 cores and 4.9GHz burst frequency, the PPC2-ADL-S series can provide high performance, real-time edge computing to achieve unparalleled IoT workload consolidation and AI inferencing. The integrated Intel UHD Graphics 770* driven by Intel® Xe Architecture with up to 32 graphics execution units (EUs) enhances graphics performance, allowing the panel PC to display pixel-accurate visuals and better support imaging applications.
Up to 64GB 3200MHz Dual-Channel DDR4 Memory