IEI 17” Fanless Panel PC with Intel Celeron Processor J6412 - PPC2-C17-EHL
Product code: UK-IEI-PPC2-C17-EHL
Condition: New
Request A Quote
SSL Secure Payment
17" Fanless System Powered by Intel Quad-Core Processor Burst up to 2.6GHz
Powered by Intel Celeron J6412 processor (burst up to 2.6 GHz), the PPC2-C17-EHL can deliver high levels of CPU and graphics performance at low power. Compared to the previous generation (PPC-F-BT), the PPC2-C17-EHL offers 204% and 139% boost on for graphics and overall system performance, making it perfect for multitasking. With the feature of low power and excellent throughput, the 17" industrial panel PC can benefit IIoT edge computing by saving lots of energy while maintaining high computation.
Large and Reliable 8GB LPDDR4x Memory
Upgraded with 8GB dual-channel LPDDR4x soldered memory brings the benefits with faster memory speeds at 3200MT/s, lower voltage and reliable hardware. It reduces the power consumption of the memory system by 18~20% through cutting output driver power by 50%, from 1.2 V to 0.6 V. It takes lesser space on-chip for better system airflow and shorten the trace for better signal transmission.